Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

El Mar

Histories del Mar MediterraniMare Nostrum

Creació d'una Unitat Didàctica a partir de la selecció de dos Recursos d'Educació Infantil de EDUCA Madrid

Nom de la Unitat DidàcticaÀrea d'Educació Infantil del DECRET 38/2008ObjectiusContingutsProposta metodológicaPresentació de les fitxesActivitat 1: Vaixells i submarinsActivitat 2: La recerca del tresor

ÍNDEX

En la nostra proposta, com a Unitat Didàctica, faríem un acostament al mitjà marítim, el seu vocabulari i peculiaritats el quals sempre són atractius i adequats per a educació infantil.El títol de l'Unitat Didáctica seria: "El Mar"

Nom de la Unitat Didàctica

Unitat Didàctica

  • Per altra banda, si la proposta metodològica del nostre centre és per projectes:
  • El mar com a mitjà amb les seus característiques pròpies sol ser una temàtica de gran interés per als més xicotets.
  • Enfocamente didàctic: democràtic i comunicatiu.
  • Suposem que els interessos del nostre alumnat per decisió democràtica és "El Mar", definiríem els seus interessos i es duria a terme una seqüenciació de les temàtiques que vulgen abordar.
  • Títol final: "Històries del Mar Mediterrani: Mare Nostrum".

Nom de la Unitat Didàctica

Projecte d'Aula

Àrea d'Educació Infantil del DECRET 38/2008

  • Projecte vinculat a l'àrea de : "medi físic, natural, social i cultural".
  • Fonamental destacar que es treballa des d'una perspectiva globalitzadora, on les tres àrees estaran interrelacionades.
  • Al contextualitzar la proposta en una ciutat costanera, serà una aproximació a la familiarització del seu entorn més immediat, el seu coneixement i comprensió.

Seguint el DECRET 38/2008, a làrea del medi físic, natural, social i cultural:

Objectius

  • Explorar i observar l’entorn marítim i les diferents característiques dels seus medis de transport, paper de la pesca i altres professions juntament amb el turisme.
  • Valorar la importància del paper del mar dins de la seua cultura tan en el medi físic, natural, social i cultural, per mitjà de la manifestació d’actituds de respecte i la intervenció en la seua cura i tindre les platjes netes en estiu, afavorint el respecte al medi ambient.
  • Descobrir aquells elements físics, naturals, socials i culturals que a través de TIC amplien el coneixement del món a què pertany.
  • Identificar algunes de les propietats més significatives dels elements del seu entorn immediat i mediat establint-hi relacions qualitatives i quantitatives que induïsquen a organitzar i comprendre progressivament el món on viu.

Ens centrem en els continguts del Bloc 3: La cultura i vida en societat.

Continguts

  • La presa de consciència de la necessitat dels grups socials i del seu funcionament intern. Les relacions afectives que s’hi establixen.
  • El descobriment de les diferents formes d’organització humana, segons la seua ubicació en els distints paisatges: el marítim.
  • L’observació de l’activitat humana en el medi marítim; funcions, tasques i oficis habituals.
  • La presa de consciència dels servicis relacionats amb el consum.
  • El coneixement d’altres models de vida i de cultures en el propi entorn i el descobriment d’altres societats a través dels mitjans de comunicació.

Proposta metodològica

  • Centre d'Educació Infantil de la ciutat d'Alacant.
  • Aula de 5 anys amb 25 alumnes (14 xiquetes i 11 xiquets).
  • L'aula dividida en 5 grups de 5, sent agrupacions heterogènies i flexibles durant el curs, atenent al seu nivell i la millor proposta per a la interrelació per a potenciar un clima positiu i afectuós en l'aula.
  • Temporalització: 15 maig – 2 de juny

Proposta metodològica

  • S’inclouria una sortida a la Lonja del pescat d’Alacant i un almorçar a la platja per a destacar la importància de que estiga neta.
  • Col·laboració de les famílies en la sortida i la participació en diferents tallers setmanals (elaboració de disfresses, utensilis, etc).
  • Conèixer si algun familiar té treball en el Port d'Alacant, realitza activitats de pesca o coneix històries de pirates per entrevistar-lo a l’aula.

Proposta metodològica

  • Creació de racó especial per a treballar experiències relacionades amb les inteligències múltiples de Gardner: Creació de cançons de pirates, cançons relacionades amb la pesca, contes relacionats amb el medi, creació d’històries, instruments que sonen amb aigua (xiulets), recollir petxines en la visita i decorar-les, etc.
  • Sempre des d’un clima d’afecte i comunicatiu.
  • Amb una perspectiva pedagògica sistèmica.

Activitat 1

Activitat 2

1&2

Objectius

Activitat 1: Vaixells i submarins

Continguts

  • Reconeixer els diferents medis de transport aquàtics.
  • Adquirir progressivament la seua correcta grafomotricitat fina.
  • Gaudir amb el descobriment del nous contes i el seu contingut literari.
  • Adquirir destreces relacionades amb la motricitat grosa i fina amb la construcció d’aparells com el periscopi i el “catalejo” vaixells de paper.

  • Observació de les diferents embarcacions.
  • Participació i implicació en la narració dels contes amb interès
  • Creació d’un ambient solidari i cooperatiu en l’aulaConsecució progressiva de les destreces psicomotrius.

Desenvolupament de l'activitat

Activitat 1: Vaixells i submarins

Distingir ente vaixells i submarins

Recerca d'informació amb les families i l'alumnat sobre diferents tipus d'embarcacions i submarins

Comunicar a les families el projecte de treball i la seua labor

Treballar la lectoescriptura. Cercar literatura relacionada amb àlbums il·lustrats de literatura infantil i juvenil

Descobrir característiques i peculiaritats a l'assemblea. Fent us de la papiroflexia

Crear decoració per a l'aula

Aprofundir en el coneixements d'aquests mitjans de transport: sònar, navegació, inmersió i flotació, etc.

Creació d'un periscopoi i ullera de llarga distancia

Amb la fitxa es treballa principalment la grafomotricitat. De totes maneres, es procura dur a terme un ensenyament globalitzat i interrelacionada amb el món que ens envolta, per açò es planifica la següent seqüenciació de possibles activitats per a contextualitzar la fitxa al final.

Materials

Activitat 1: Vaixells i Submarins

Per a cumplimentar la fitxa, els alumnes precisen de la fitxa impresa i diferents utensilis per a llapis i/o retoladors.

Es necessitaran per xiquet/xiqueta:

Creació un periscopi casolà

  • Dues caixes de dentífrici d'igual grandària
  • Cola
  • Dos espills
  • Tisores
  • Com construir-ho: clic al peix

Creació d'una ullera de llarga distancia

Es necessitaran per xiquet/xiqueta:

  • Tres rotllos de cartó de diferent grandària i amplària
  • Pintures
  • Paper adhesiu transparent
  • Com construir-ho: clic al peix

Objectius

Activitat 2: La recerca del tresor

Continguts

  • Composició d’històries de manera cooperativa.
  • Promoure tècniques de pensament divergent en grup a l’aula.
  • Resolució de tasques de diferents àrees en grup.

  • Desenvolupar conceptes relacionats amb l’espai.
  • Gaudir amb el plantejament de qüestions en les pistes i tindre la capacitat de resoldre els diferents problemes
  • Crear en grup històries pròpies de la temàtica.
  • Fomentar un ambient cooperatiu durant la realització de les activitats

Activitat 2: La recerca del tresor

En grups de 5 començaran una història, havent d'acabar-la cadascun.

Exposició de les històries i escollir una democràticamente per a representar-la

Preparar les disfreces i caracteritzacions

Preparar un mapa del tresor pel col·legi, amb codis QR i pistes senzilles (ús d'imatges i coneixements d'altres àrees: matemàtiques, artístiques, etc. en les diferents pistes).

La fitxa ens ajudarà a practicar la lectoescriptura i es fomentarà que l'alumnat invente les seues pròpies histories i contes de pirates.

Desenvolupament de l'activitat

Materials

Activitats 2: La recerca del tresor

  • Tablets
  • Tresor (diferents elements significatius i estimats pel nostre alumnat)
  • Com construir-ho: clicar la medusa

Grupo: Caps Parlants

Fin

yourcompany@mail.com

Susana Andrés JuanFrancisco Antonio Martínez CarrataláMaria Isabel Ortuño HernándezNerea Pina SolerDiana Robles Navarro